NOTALAR VAGON MU NE?

Kurtuba’da bir hafta sonu ehibba ile söyleşirken Necmettin Turinay abi, yahu,  Sadettin Kaynak’ın bir “demiryolu marşı” var, haberin var mı deyince heyecanlandım, haberim yoktu, yeni olmuştu.  Haberim olmuştu da, marşı nerden bulaydım şimdi… Ver elini internet… Arama motoru denilen nane çok yaşasın bir ipucu verdi ve o ip ucu bizi “trtnotaarsivi.com” adresine götürdü. Götürdü de, sadece marşın künyesi var. Şöyle: Repertuar no: 18938;  Eserin İlk  Dizesi: “Demiryolu demiryolu nura boğdun sağı solu”;  Söz Yazarı: Sadettin Kaynak; Makam: Rast; Form: Şarkı;  Usul: Sofyan; Bestekar: Sadettin Kaynak…  “Marş”ımız rast makamında bir şarkıydı ve ben bunu bir an önce bulmalıydım.

 

TRT Özel Kalem Müdürü Sevgili Hakan Kutlu’yu aradım. Eserin künyesini verdim ve telefon bekledim. Birkaç saat geçmeden kahveye beklendiğim bildirildi. Gittim, sevgili Kubilay Dökmetaş, ki eski demiryolcudur, yol işçisidir, sonradan TRT sanatçısı olmuş, kursağındaki kanatlı tekerlek damgalı ekmeğin hakkını ihmal ve ihlal etmeden demiryolu sevgisini sürdürmüş yanık sesli bir ademciktir; kaydın bir suretini fakire verme himmetinde bulundu. Her iki dostumuza da teşekkür ettikten sonra ayrıldık ve iş bu hatırlatma yazısını yazıyoruz.

 

Şarkı şöyle:

 

“Demiryolu demiryolu nura boğdun sağı solu

Senin varlığında oldu Anadolu Anadolu

Asırlarca bu topraklar senin yolunu bekledi

Senin neşeli sesini duymak için emekledi

 

Karanlıklar kara günler kağnı deve katarları

Senin yoksunluğunla biz çektik hep bu zararları

Karadeniz Akdeniz’e denizler bağlı karaya

Yurdumuzun dört bucağı bağlanmıştır Ankara’ya…”

 

Şarkı bu kadar da, şarkıyı yazdıran notalandıran ve bugün de anlamlı kılan hava bu kadar değil… Çocukluğu demiryollarının, özellikle Anadolu-Bağdat ve Hicaz Demiryolları hamlesinin doğurduğu “modernleşme” havasında geçmiş, inkırazı görmüş, cihan harbini görmüş, İmparatorluğun yıkılışını, İstiklal Harbi’ni ve Cumhuriyet’in doğumunu görmüş;  Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki muhteşem demiryolu hamlesinin tanığı olmuş, ne anlama geldiğini idrak etmiş bir sanatçının demiryollarına ilgisi ve sevgisi var bu şarkıda…

 

Şarkıyı yazıya konu etmekten muradımız, yüksek hızlı tren hatlarıyla, kent içi raylı sistem çözümleriyle, Marmaray’la demiryollarının yeniden Anadolu’yu Ankara’ya bağladığı bir dönemde, musikimizin bu büyük ustasın rahmetle anmak değil yalnızca, demiryolunun toplumun bütün kesimlerinde bulduğu karşılığı da vurgulamak… Yoksa bir düzineden fazla demiryolu türküsünün bir kısmı hâlâ dolaşımda ve halkımız tarafından dinleniyor.

 

Sadettin Kaynak’ın “demiryolu” bahsinde de takipçileri olsa ne güzel olur demekten kendimizi alamıyoruz.

 

İlla usulün “Sofyan” makamın “Rast” olması/gelmesi şart değil…

 

Kardelen Dergisi, Sayı 85, Yıl Ekim-Aralık 2013

Türk Edebiyatı Dergisi, Sayı 487, Yıl Mayıs 2014

mehmetayci.com.tr 2012
Free Joomla Theme by Hostgator