MUĞLÂKSIZ ÇİZGİ

 

Sarışın bir sesi var. Konuşurken gövertiler, hamlıklar, yetmemişlikler de birden sararıyor, olgunlaşıyor. Karpitle yahut samanla yapılan bir sarartma değil bu… Sarartması da sağaltma; sıcaklık anlamında.

 

Sesi, konuşması, bir ortamda bulunması da takvimli… Günün her saniyesini demeyelim, her dakikasını planlayanlardan… Beklenmeyen sapmaları bile beklenilene, planladığına uydurmakta, uygulamakta üstüne yok. Beş dakika konuşup çay içecekseniz, beş dakikadır.

 

Gömleğinde kırışık ve leke bulunmaz.

 

Üzerine kül döktüğü, dereyi geçerken paçasını ıslattığı, havuza girdiğinde etrafa su sıçrattığı, kahve içerken telvenin fincanın ağzına meylettiği görülmemiştir.

 

İyi okur. Seçerek okur. Ayıklar. Kendisini de ayıklar. Kütüphanesini de ayıklar. Kitapları muntazam dizilidir, hangi kitabın kaç sayfa olduğunu bilir. Rafın hangi santiminde bulunduğunu kapalı gözle seçecek kadar titizdir. Hiçbir kitabı toz tutmaz.

 

Evrenin o kendine özgü düzenliliğini, işlerliğini aratmayan kendine özgü bir düzenliliği vardır. Kaosu, karamsarlığı, kara olan hiçbir şeyi, hatta kara mizahı bile sevmez. Esmerliğe ve siyahîliğe diyeceği yoktur. 

 

Kafa konforuna, suiistimale, aymazlığa, başkasını kendisine uydurmaya, kendisini de başkasına uydurmaya tahammülü yoktur.

 

Uygun adım yürür; adımları kalbinin ve aklının adımlarına uygundur.

 

Kendinden önceki yaşayan muharrirleri de kendinden sonrakileri de takip eder. Gençlerin üretken ve cins olanlarını takdir etmekten geri durmaz. Dönemsel kıskançlıkların, görmezden gelmelerin, kalem kavgalarının dışında kalır.  Biraz akil adam, biraz yapmayın çocuklar dercesine her iyi/iki kesimle de görüşür, konuşur. Tartı ayarında bozukluk varsa tartışmaz. Elek sağlam değilse eleştirmez.

 

Biz zamanlar Ayane mecmuasını çıkardı. Yarı İkindi Yazıları yarı Dergâh karışımı diyebileceğimiz kendisine özgü dergide insanın ve sözün itibarını savundu.

 

Şair. Şiirlerini Örtüye Bürünen Sözler ve İkindi Vezninde Gelişler adlı kitaplarda toplandı. Az görünüyor, az söylüyor, az yazıyor.

 

Sübjektif Yazılar’ı ve Tanpınar’ın eleştirmenliğine dair bir kitabı var Dergâh’tan… Müridanın en seçkin olanlarından… Ezel Bey’in sözünden çıktığı da görülmemiştir.

 

Bağlılığı da ağabeyliği de çakma değildir.

 

Mehmet Erdoğan bu…

 

Sözü de yazıyı da damıtır, ölçer biçer…

 

Yüzündeki sarışın gülümseme de ciddidir.

 

Yüzünde ayrık otu bulunmaz.

mehmetayci.com.tr 2012
Free Joomla Theme by Hostgator