KIRK ÇERİYLE YOLUNDA

 

 

Bildim bileli bıyıkları aynı… Hilal değil de, bir at nalının, el yapımı bir at nalının hilalleştirilmiş şekli… Kaşı, dudakları, gözlüklerinin camı da bıyıklarıyla uyumlu… Okurken, etüt ederken, gözlerinden çok bıyıklarıyla okur gibi bir hali var.

 

Kaygılı… Hatta abartılı bir kaygısı var… “Ne olacak bu memleketin hali?” genel sorusunun ağırlığı altında zaten yüklü olan omuzları daha da yüklenmiş, orta boyu daha da kısalmış, gökyüzünden gelen çekilmesi zor bir mesuliyet basıncıyla enine doğru genişlemiş bir görünümün sahibi… Varsa bir miktar pazısı da bundan…

 

Gülümsemesi de kaygıyla mülemma… Ondan, bir “yazarlık”, bir “sanatçılık” yetisiyle, saikıyla değil de, mesul olduğuna inandığı için bildim bileli okur, yazar, söyler, tartışır, bir şeyler yapmaya, kaygı yükünü azaltmaya çalışır. Saçı ve sakalı bundan ağarmış ancak şekil değiştirmemiştir.

 

Mikro anlamda da makro anlamda da memleketçi… Yozgat deyince aklının kıyıcıklarındaki yoz atlar bile birden munisleşir, akıllı küheylan kesilir.

 

Her dağa “ak dağ” gözüyle bakar. Tanrı Dağlarına da Alp Dağları da gözünde Akdağ’dır.

Sadağındaki okların tamamı “boz”dur.

 

Anamalcı değildir. İnsan biriktirir, düşünce biriktirir, kaygı biriktirir; para biriktirmez. Hoş biriktirecek parası da olmamıştır. Paranın tümünü de bozuğunu da sevmez.

 

Daktilosuna sadıktır.

 

Ataların sözünden ve dizinin dibinden ayrılınca tövbe eder.

 

Matematikçi olmasa da sayı saymayı ve saymayı bilir.

 

Ömrü ilk mekteplerde geçtiği için çocuk kalmış, 50 yaşından sonra ergenleşmiş bir “ruh hali” vardır. Bu ergenlik ruhunun hallerinden sadece birisidir.

 

Yeni yayınları pek takip etmez. Kitap okuma önceliği eskilerden, hatta bulabilirse en eskiden yanadır. Sayfaların peşinde rüyalar görür.

 

İhsan Kurt bu…

 

Allah ona “kuş bakışı”nı da “kurt bakışı”nı da ihsan etmiştir.

 

Çin Seddi’nin kendisine karşı yapıldığına inanır.

 

Eğitimci…

 

Türk Atasözlerinin ruhuna aşina olanlardan…

 

Otuza yakın kitabın müellifi…

 

Yüzü sadece efsanelerde rastlanan bir nalbant dükkânıdır.

 

Atlar, atlılar ve kahramanlar uğramadan edemez.

 

Böyle biliriz.

mehmetayci.com.tr 2012
Free Joomla Theme by Hostgator